08.08.2015

Vaclav Havel na wyciągnięcie ręki

wystawa

"Vaclav Havel na wyciągnięcie ręki" to niezwykła wystawa prezentująca życie Vaclava Havla widziane oczami Oldřicha Škáchę, osobistego fotografa czeskiego prezydenta.

Czarno-białe fotografie, wyjątkowo plastyczne i pełne napięcia, zawierają w sobie niezwykle osobisty wydźwięk, są śladem relacji jaka nawiązała się pomiędzy fotografem a Vaclavem Havlem. Na wystawie zobaczyć można również ostatnią fotografię wykonaną jeszcze za życia Vaclava Havla.

Zdjęcia Oldřicha Škáchy pokazują Václava Havla nie tylko w okresie jego prezydentury, ale także z lat 70., dokumentując jednocześnie działalność czeskiej opozycji antykomunistycznej

Historię Vaclava Havla można opowiadać na wiele różnych sposobów a każdy z nich wyłania inny aspekt i inną wartość, każdy oddaje swoją prawdę. Oldřich Škáchę opowiada historię Havla widząc w nim polityka, artystę, męża, przyjaciela, ale przede wszystkim jednostkę uwikłaną w dzieje.

Osobisty Fotograf Havla, fotografując człowieka, dokumentuje wydarzenia z okresu mrocznego socjalizmu, z czasów przemiany i poszukiwania wolności oraz z momentu upadku starego systemu i narodzin nowego.

Oldřich Škácha towarzyszył Havlovi przez ponad 30 lat jego życia, stając się częścią jego intymnego świata. Historia opowiedziana w jego fotografiach to w rzeczywistości opowieść o grupie dysydentów i scenarzystów, którzy zebrali swoich przyjaciół i postanowili znaleźć sposób na zmianę politycznego statusu quo, to historia artysty, który znajduje sposób, jak 40 lat apatii zamienić w powód do wzburzenia myśli w Europie, jak zostać symbolem i inspiracją dla represjonowanych na całym świecie. To historia sztuki i artystów oraz ich siły by zmienić historię. Jest to również historia człowieka, który nie chciał zostać prezydentem i marzył o życiu zwyczajnego człowieka w zwyczajnym wolnym kraju.

Wystawa zostanie zaprezentowana w ramach Festiwalu Literacki Sopot w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie dzięki współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie.

Powiązane wydarzenia