05.08.2015

KAFKA W KOMIKSIE WYSTAWA W GDAŃSKIEJ GALERII GüNTERA GRASSA

wystawa

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem tegorocznej edycji Festiwalu Literacki Sopot, którego motywem przewodnim jest literatura czeska, polecamy Państwa uwadze wystawę „Kafka w komiksie”, której otwarcie nastąpi w najbliższy piątek o godzinie 18:00 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Jak to?!! Kafka w komiksie??! Przecież Kafka jest „mroczny”, „ponury”, „hermetyczny”, „trudny w lekturze”. Komiksy?

Komiksy tradycyjnie operują groteską i przerysowaniem, forsując mur, który oddziela fantazję od rzeczywistości. Tutaj Kafka wychodzi nam naprzeciw, i to bardzo. Pewien człowiek budzi się rano jako karaluch – zeschizowany kret oczekuje pod ziemią swoich śmiertelnych wrogów – gdy pełen naiwnego optymizmu chłopak z Europy przybywa do Ameryki, jego oczom ukazuje się Statua Wolności dzierżąca miecz – w gmachu sądu prawnicy wypadają przez dziury w podłodze lub kopniakami zrzucają się nawzajem ze schodów – obdarzone własnym umysłem narzędzie tortur wypisuje wyrok na ciele więźnia – geodeta (który nie jest geodetą) ma dwóch bliźniaczo podobnych pomocników, wyprawiających małpie harce.
Kafka – redukujący siebie do litery „K” – który w wyobraźni szatkuje się na kawałki jak kiełbasę albo jest podciągany za szyję na linie aż przebija dach, i który dominującego ojca widzi jako mapę świata rozciągniętą na ziemi. Mistrz języka, owszem, lecz także mistrz zdumiewających mentalnych obrazów. Ten materiał to pole do popisu dla interpretacji graficznych do komiksu.
Troje mistrzów sztuki komiksu, których prace obejrzymy na tej wystawie – francuska ilustratorka bandes dessinées Chantal Montellier („Proces”), czeski artysta i rockman Jaromir99 („Zamek”) oraz legendarny amerykański pionier komiksu Robert Crumb („Kafka”) – spotyka się z Kafką na jego warunkach, a jednak każde na swój własny sposób. Fantazja, żywioł narracyjny, dzika przesada, zaskoczenie!

20 sierpnia 2015 o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Davidem Zanem Mairowitzem (autorem komiksów - tekstów) i Jaromirem99 (rysownikiem - jednym z artystów, którego dzieła znajdują się na wystawie). Rozmowa będzie prowadzona w języku angielskim.

Wystawa: 08.08. - 27.09.2015
Wernisaż: 07.08.2015, 18:00
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa
ul. Szeroka 34/35,36,37, Grobla I 1/2, 80-825 Gdańsk
Artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier
Kuratorzy: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe
Współpraca: Literaturhaus Stuttgart
Powiązane wydarzenia