9.06.2015

Spotkanie z Wiktorem Jerofiejewem

29 czerwca w Dwóch Zmianach o godz.18.00 odbędzie się spotkanie z Wiktorem Jerofiejewem, rosyjskim pisarzem i publicystą.

Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny

Wiktor Jerofiejew, prozaik, eseista, badacz literatury, urodził się w Moskwie w 1947 roku w rodzinie radzieckiego dyplomaty. Ukończył studia na wydziale filologicznym Uniwersytetu Moskiewskiego (1970) oraz studia doktoranckie w Instytucie Literatury Powszechnej akademii Nauk ZSRR. Doktor nauk filologicznych (1975).

Jako historyk literatury debiutował w 1973 roku w czasopiśmie „Woprosy Litieratury”. Utwory prozatorskie po raz pierwszy opublikował w drugoobiegowym almanachu Metropol” (1979), którego redakcji był członkiem. Regularnie pisze artykuły m.in. dla „New Yorkera” i „International Herald Tribune”. Członek Rosyjskiego PEN Clubu, wiceprezes Europejskiego Klubu Kultury. Laureat nagrody im. Vladimira Nabokova, nagród czasopisma „Strielec” (1992) i tygodnika „Ogoniok” (2001).

W prozie rosyjskiej uchodzi za skandalistę i prowokatora. Jego utwory są mocno nasycone erotyzmem, z sarkazmem rozlicza w nich rosyjską historię i mity. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść "Rosyjska piękność", której bohaterką jest moskiewska prostytutka. W autobiograficznym "Dobrym Stalinie" kreśli ironiczny obraz radzieckiej wierchuszki zafascynowanej generalissimusem. W 2014 roku w Polsce ukazała się jego najnowsza "Akimudy".
Jego utwory ukazały się w przekładach na 27 języków, między innymi na angielski, francuski,niemiecki, polski.

Powiązane wydarzenia