8.07.2015

Kafka Band i Studio Teatralne Koło w Sopocie


W czwartek 20 sierpnia o godzinie 21.00 w klubie Sfinks 700, na rozpoczęcie tegorocznej edycji Festiwalu, wystąpi Kafka Band. Projekt literacko-muzyczny powstał z inspiracji komiksową adaptacją „Zamku” Franza Kafki, zrealizowaną przez czeskiego artystę wizualnego Jaromira 99 i amerykańskiego scenarzystę Davida Z. Mairowitza. 

W skład The Kafka Band wchodzą: Jaromir 99 i pisarz Jaroslav Rudiš (współautorzy kultowej trylogii komiksowej „Alois Nebel”). Towarzyszą im znakomici muzycy czeskiej sceny muzycznej, na co dzień grający w takich zespołach, jak Umakart, Priessnitz, Tata Bojs i Lesní zvěř. Gitarzysta Dušan Neuwerth również wyprodukował album „Zamek”, na gitarze basowej i mandolinie gra a.m.almela, na instrumentach klawiszowych Jiří Hradil, a na perkusyjnych Zdeněk Jurčík i Tomáš Neuwerth. Piosenki bezpośrednio nawiązują do powieści „Zamek”i jej adaptacji komiksowej. Niemiecki Kafki miesza się z czeskim, narracja ze śpiewem. „Album zawiera 10 utworów, dziesięć historii z „Zamku”. 

* Wstęp na koncert po okazaniu bezpłatnego zaproszenia dostępnego od 14 sierpnia w punkcie informacji „Kulturalny Sopot” na Placu Przyjaciół Sopotu.

W tym roku projekt „Czytamy Gdzie Indziej” Studia Teatralnego Koło przenosi się do Sanatorium Uzdrowiska „Leśnik”. Uczestnicy literackiego spaceru w niedzielę 23 sierpnia będą mieli szansę wysłuchać wybranych fragmentów powieści jednego z najpopularniejszych autorów czeskich w Polsce – Petra Šabacha. Spotkają współczesnego ojca, który decyduje się na urlop tacierzyński („Podróże konika morskiego”), czterdziestolatka, który stara się opisać trudną materię swoich relacji z kobietami („Gówno się pali”), emeryta, antykwariusza, który próbuje odnaleźć się w świecie dobry internetu („Masłem do dołu”) oraz dwudziestolatka, który opisuje dorastanie w czasach świetności Karela Gota („Pijane banany”). Wszystkich czterech mężczyzn łączy poczucie humoru i swoisty dystans do opisywanej rzeczywistości. Spacerowicze odwiedzą grotę solną, tężnię, salę gimnastyczną oraz pokoje zabiegowe. Zaskakujące przestrzenie, ożywione przez czytających aktorów, odkryją tajemnice sanatoryjnych zakamarków. Podczas spaceru na uczestników czekać będą liczne niespodzianki, w tym konkursy z nagrodami. Projekt skierowany jest do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

* Wybór godziny – 18.00 lub 20.00 i zapisy udziału: gramiejska@literackisopot.pl

Powiązane wydarzenia